gastroskopia

Home / Badania diagnostyczne / gastroskopia
Home / Badania diagnostyczne / gastroskopia

Endoskopia jest zabiegiem diagnostyczno-medycznym wykorzystywanym w laryngologii, ortopedii oraz gastroenterologii. Służy ona wykrywaniu zmian chorobowych oraz umożliwia pobieranie materiału do badania histopatologicznego. Dzięki endoskopii możliwe jest również przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów. Do tego typu zabiegu wykorzystuje się specjalnego rodzaju urządzenie – endoskop. Obecnie endoskopy wyposażone są we wbudowaną kamerę oraz źródło światła. Badanie endoskopowe przeprowadzane jest w przypadku podejrzeń dysfunkcji narządów, takich jak żołądek, jelita, tchawica, przełyk, oskrzela, zatoki, pochwa, szyjka macicy, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Umożliwia ono określenie rodzaju oraz rozległości zmiany chorobowej.

Najczęściej procedura badania endoskopowego polega na wprowadzeniu endoskopu przez naturalny otwór ciała (usta, nos, odbyt, cewka moczowa) lub otwór wykonany celowo w ciele na potrzeby zabiegu. Lekarz obserwuje na monitorze obraz z kamery znajdującej się na końcu endoskopu.

Gastroskopia – zabieg, którego celem jest ogląd górnego odcinka pokarmowego pacjenta, pobieranie materiału do badania, a także zatrzymywanie krwawień. Badanie polega na wprowadzeniu przez usta chorego miękkiej rurki docierającej do żołądka.

Zapisy do lekarza POZ w Medyk Bełchatów w celu uzyskania skierowania na usługę: